AKTUALNOŚCI
Kiedy zadajemy sobie pytanie: czy na skuter potrzebne jest prawo jazdy, otwieramy przed sobą temat, który wydaje się prosty, zaś przy bliższym spojrzeniu zyskuje na wielowarstwowości.
Z jednej strony pragniemy szybko i płynnie przemieszczać się po ulicach, z drugiej chcemy rozumieć, jakie zasady oraz dokumenty to umożliwiają, by żadna sytuacja nas nie zaskoczyła.
Przede wszystkim warto zauważyć, że poruszanie się skuterem definiowane jest przez jego parametry. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd o pojemności do 50 cm³, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, możemy prowadzić, mając prawo jazdy na skuter w postaci kategorii AM, ale też posiadając prawo jazdy kategorii A1, A2, A czy nawet B, jeśli jesteśmy już kierowcami samochodów.
Co więcej, jeżeli posiadamy prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, również możemy zasiąść za kierownicą skutera o pojemności do 125 cm³, bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu.
I choć może się wydawać, że temat jest skomplikowany, to jednak przepisy oferują różne opcje, w zależności od naszego doświadczenia oraz już zdobytych uprawnień.
Gdy musimy zdobyć kurs na prawo jazdy na skuter, czyli kategorię AM, wiąże się to z udziałem w obowiązkowym szkoleniu teoretycznym i praktycznym oraz zdaniem egzaminu.
Zazwyczaj kurs obejmuje kilka do kilkunastu godzin, a w programie pojawia się zarówno część teoretyczna, jak i nauka jazdy skuterem na placu czy w ruchu miejskim.
Odpowiedź na pytanie, jak jeździć na skuterze, wymaga uwzględnienia kilku ważnych aspektów, takich jak techniki prowadzenia, przepisy czy doświadczenie. Skuter i prawo jazdy zdobywane w praktycznej części kursu pozwalają nam nie tylko poznać manewry, ale też oswoić się z pojazdem, nabrać wyczucia oraz pewności, co jest kluczowe dla późniejszego zachowania bezpieczeństwa na drodze.
Wymagany wiek do uzyskania dokumentu kategorii AM to najczęściej ukończone 14 lat. To czyni tę ścieżkę dostępną już dla młodszych adeptów jednośladów.
Kurs na prawo jazdy kategorii AM (na skutery i motorowery) trwa zazwyczaj 10 godzin teorii i 10 godzin praktyki, ale konkretny czas trwania może się różnić w zależności od intensywności kursu.
Taki czas pozwala na zapoznanie się z ruchem, doskonalenie techniki manewrowania i nabranie komfortu, by stawać się kierowcą, który rzeczywiście wie, czego się spodziewać po drodze.
Napisz lub zadzwoń:
791 792 322
warszawa@szkola-oes.pl
https://www.facebook.com/Szkola.oes
Biuro:
Targowa 66 lokal 30
Metro Dw. Wileński
03-488 Warszawa
Spotkania na zajęcia praktyczne:
Metro Dw. Wileński
Metro Ratusz Arsenał
Metro Wawrzyszew
Metro Politechnika
Sale wykładowe:
Praga Płn. ul. Targowa 66 lok.30, Metro Dworzec wileński
Praga Pd. ul. Czapelska 38 Rondo Wiatraczna
Wola/Centrum ul. Hrubieszowska 6a Metro Rondo Daszyńskiego
Wilanów Aleja Wilanowska 208/29