AKTUALNOŚCI 

1 lipca 2020

Zmiany w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym od 1.07.2020


Dziś w życie weszła nowelizacja Prawa w zakresie Ruchu Drogowego i można ją podzielić na 3 punkty.

Najważniejszym dla kursanta z punktu widzenia egzaminu państwowego jest przepis o zachowaniu kierującego zbliżającego się do przejścia dla pieszych.

Dotychczas pieszy miał pierwszeństwo tylko i wyłącznie na przejściu dla pieszych a po nowelizacji również przed tym przejściem :

,,Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.”

a od strony pieszego zapis brzmi:

,,Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (…) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.”

Druga zmiana dotyczy wyrównania dopuszczalnych prędkości obowiązujących na obszarze zabudowanym niezależnie od pory. Czyli  50 km/h. obowiązuje całą dobę.

Następna zmiana dotyczy zatrzymania prawa jazdy. Do tej pory Starosta wydawał  decyzje administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące w przypadku przekroczenia przez kierowcę prędkości dopuszczalnej o więcej niż 50km/h. tylko na obszarze zabudowanym.

Nowelizacja wprowadza zatrzymanie prawa jazdy również poza obszarem zabudowanym w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50km/h.

 

 

 

WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

 

Biuro:
Targowa 66 lokal 30
Metro Dw. Wileński
03-488 Warszawa

Spotkania na zajęcia praktyczne:
Metro Dw. Wileński
Metro Ratusz Arsenał
Metro Wawrzyszew
Metro Politechnika


 

Sale wykładowe:
Praga Płn. ul. Targowa 66 lok.30, Metro Dworzec wileński

Praga Pd. ul. Czapelska 38 Rondo Wiatraczna

Wola/Centrum ul. Hrubieszowska 6a Metro Rondo Daszyńskiego

Wilanów Aleja Wilanowska 208/29

 

OES2017 Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & RealizacjaStrony internetowe  Warszawa

Prawo jazdy kat b Warszawa | Prawo jazdy kat a Warszawa | Jazdy doszkalające Warszawa